STUDNA.net na Festivalu Fantazie

[aktuality] [o co jde ?] [pro zájemce o účast] [program] [spolupráce] [kontakty] [odkazy] [galerie] [diskuse]

 

  » Program 2006

I v letošním roce považujeme za svůj hlavní den druhou festivalovou sobotu, nicméně horrorovým fanům samozřejmě doporučujeme i jiný program, na kterém se přímo nepodílíme, a který na FF začíná výrazně horrorovatět už od středy.


Vysvětlivky    »    přednáška     film     přestávka

Finální podoba letošního programu se zatím připravuje. Je pravděpodobné, že některé, zde dosud nezveřejněné pořady, se objeví v programu už v pátek odpoledne.

Sobota 8.7. 2006, zrcadlový sál

08:00 - 09:55 Slashers (anglicky s českými titulky)
Při stále rostoucí oblibě televizních reality show nemusí být vize, nastíněná tvůrci kanadského filmu, zase tak vzdálenou a utopistickou budoucností. Jak říká Tereza Pergnerová - ať vyhraje ten nejlepší!

10:00 - 10:55 Český animovaný horor (nekromantik)
Zlí animáci, plivníci, pišišvorové, škarohlídi, morbidní sourozenci, krvácející jeptišky nebo všežravá monstra. Český animovaný film byl ve své zlaté éře jednou ze světových velmocí a některé příspěvky z pokladnice českého hororu patří k obzvláště vypečeným, obskurním nebo až mrazivě zábavným. český horor je zvláštní, nezařaditelný fenomén, nemá omezený prostor žánrového snímku z továrny na sny nebo vypjatou hysteričnost šikmooké kultury, naopak, snaží se být ryze český, plný morbidních zkazek, obskurních báchorek nebo krvavých anekdot.

11:00 - 11:55 Mýtus Cthulhu (cody)
Přijďte poznat temný a démonický Lovecraftův svět plný bytostí ovládající černou magii a silnějších víc, než si jen dokážeme představit. Přijďte poznat hierachii a mytologii jeho temného světa. Howard Philips Lovecraft a jeho tajemný mýtus Cthulhu aneb Necronomicon naživo.

12:00 - 12:55 Call of Cthulhu (anglicky s českými titulky)
Zpracování povídky H.P.Lovecrafta ve stylu expresionistických němých horrorů dvacátých let minulého století nezapře, že jeho tvůrci jsou členy H.P. Lovecraft Historical Society.

13:00 - 13:55 Praktické pokusy přivolat bytosti magických knih do našeho světa (Xaltotun)
Seznámení s hlavními dochovanými zprávami o vyvolávání bytostí, tzv. démonů podle magických knih. Informace o případných známějších osobnostech, které se těchto pokusů zúčastnily a s jakými záměry. Průběh těchto rituálů, do jaké míry byly podle účastníků úspěšné a s jakými průvodními jevy se případně při jejich přípravě setkali.

14:00 - 15:55 Novinky filmového horroru I. (evilmind)
Už tradiční festivalová přednáška se spoustou ukázek z toho nejzajímavějšího, co se mezi filmovými horrory objevilo během posledního roku (nebo přesněji řečeno od posledního FF), se zaměřením na filmy, které se nedostaly a zřejmě už ani nedostanou do naší distribuce.

16:00 - 16:55 Mystická hudba - legenda Therion (cody)
Poznejte metalovou legendu Therion a jejich magickou hudbu, plnou tajemných symbolů, nadčasových textů, odkazů na prastaré filosofie od jejich počátků, až do současnosti. Poznejte písně o magických invokacích, soubojích démonů v jejich nezapomenutelné atmosféře. Mystika metalu a tajemná melodika přichází.

17:00 - 17:55 Edgar Allan Poe a jeho filmové adaptace (nekromantik)
Není vášnivého čtenáře, kterého by Edgar Allan Poe neposkvrnil, přesto mezi nimi není takového, který by s ním chtěl vyměnit byť jeden jediný den svého života. Stejně jako rodná Amerika, také film je Poeovi macešský, do dnešního dne nebyl natočen žádný životopisný snímek věnovaný chmurnému životu tomuto mistru šerosvitných nálad, do dnešního dne téměř neexistuje čistá adaptace jeho díla. Přitom desítky filmů, které se honosí názvy jeho povídek nebo básní patří ke klenotům kinematografie, spíše než ducha samotného básníka, však odráží vznik své doby, halucinogenní šílenství v éře hippies, avantgardní experiment v meziválečné době, postmoderní krvavý balet Daria Argenta nebo vycizelovaný experiment v duchu Jana Švankmajera.

18:00 - 18:55 Epizoda ze série Masters of Horror (anglicky s českými titulky)
Bude upřesněno. Pravděpodobně Carpenterova Cigarette Burns.

19:00 - 19:55 Novinky filmového horroru II. (evilmind)
Ve druhé, mnohem mainstreamovější části přednášky, se tentokráte dozvíte něco o tom, jaké nové žánrové filmy na nás v nejbližší době čekají, a které se dokonce dostanou i do našich kin.

20:00 - 20:55 Exorcismus a jiné vymítací techniky (cody)
Exorcismus ve své nejlepší i nejhorší formě. Vymítací riuály a exorcismus nyní. Má exorcismus ještě budoucnost? Jak se vymítalo a jak se vymítá v současnosti? Aneb co znamená banishing opravdu? Pravda a mýtus.

21:00 - 21:55 TROMA, aneb dokonalost filmového braku (evilmind)
Filmy studia TROMA většinou dost dobře nelze zařadit do žádného obvyklého chlívku, neboť výběrem témat i jejich zpracováním se zpravidla vylučují ze společnosti jak dobrých, tak špatných filmů všech žánrů. Natočit špatný film tak, aby byl zábavný, totiž není vůbec jednoduché...

22:00 - 23:55 Tromeo and Juliet (anglicky s českými titulky, překlad evilmind)
Film navazuje na přednášku o filmovém studiu TROMA. Toto speciální zpracování známého Shakespearova dramatu nutí často umělecké kritiky k položení zásadní otázky - proč sakra nevystupuje Penis Monster už v původním mistrově díle, když do příběhu o nenaplněné lásce tak očividně patří?

24:00 - 0:55 Lesbické vampýrky a polygamie upírů (nekromantik)
Názorný výklad z dějin evropského vampyrismu z oblasti literatury a filmu. Postava upíra byla odpradávna spojována s nočním životem a nadměrným sexuálním apetitem. To, že je upír naplněn sexuální energií, je patrné již z jeho prvotní povahy sexuálního svůdce, jakého krvavého donchuána: Drákula, lord Ruthven, hrabě Orlock. Motiv lesbické lásky, tak jak je známá z dob antiky, se v tradici upířího příběhu objevuje o něco později a mnohem více explicitně. Nejklasičtější dílo lesbického vampyrismu tvoří významný literární klenot Carmilla od Sheridana Le Fanu z 2. poloviny 19 století. Právě tato klasická historie patří po Stokerově Drákulovi k nejznámějším filmovým adaptacím daného druhu. její nejčastější filmové adaptace na přelomu 60. a 70. let minulého století obecně souvisí se sexuální revolucí v západoevropské civilizaci. Jestliže prudérní Amerika téměř neví, jaké průvodní znaky provázejí upíra, v evropské kinematografii se promenádují spoře oděné dívky a lesbickými předehrami se to na plátně doslova jen hemží. Pořad vás seznámí s nejreprezentativnějšími snímky své doby, s kultovními díly jako jsou například obskurní díla Jesuse Franca Manery, slavná trilogie o upírkách z produkce legendární výrobny Hammer nebo z dílny dalších mistrů žánru.

 

 

Neděle 9.7.2006, zrcadlový sál

09:00 - 10:55 Vliv stanismu a černé magie na film (nekromantik+cody)
Černé umění, rituály a krvavé oběti ve jménu satana. Temná exkurze do hlubin démonického plátna, aneb pach kouře a síry zahltí vaše chřípí. Ikona satana provází film od prvopočátku, stal se patronem nejmladšího umění a do dneška patří k jedné z nejatraktivnějších postav komerčního filmu. Ďáblův advokát, Satanovy krvavé rituály, Krev pro satana, Mefisto, Lucifer, Mamon, Hrátky s čertem, zkrátka rohatí démoni všeho druhu v tom nejlepším z temných dějin kinematografie.

11:00 - 11:55 Hodně divné příběhy (obitus)
Natáčení a zákulisí jednoho hodně divného seriálu + projekce dílu natočeného také na Festivalu Fantazie 2005.

12:00 - 12:55 Roman Polanski a Mansonovy vraždy (nekromantik)
Charles Manson: v roce 1969 oblétlo jeho jméno celý svět. Společně se členy své "Rodiny" zavraždil 7 lidí, včetně herečky Sharon Tateové, manželky slavného režiséra polského původu Romana Polanského.Charles Manson je zde vlastně špatně, tento muž nikdy osobně nikoho nezavraždil a přesto je tento obdivovatel Adolfa Hitlera po smrti Rudolfa Hesse nejdéle vězněným mužem, který nespáchal přímo vraždu.První vraždu Mansonovy „Rodiny“ spáchal Bob Beausoleil (žák Antona Szandora La Veye, zakladatele satanské církve a poradce v Polanského filmu Rosemary má děťátko), který jedl pouze maso a kouřil hašiš z dýmky zhotovené z lidské hlavy. 9.srpna 1969 vydal Manson příkaz k dalším vraždám oběťmi se stali: Sharon Tate, žena Romana Polanského a jejich dítě, Abigail Folger, milionářka, dědička kávového impéria, Voytek Frykowski, přítel Abigail Folger, Jay Sebring, kadeřník a Steven Earl Parent, přítel zahradníka. Na krásném upraveném trávníčku ležela dvě těla. Jeden z nich byl bílý muž. který vypadal asi na 30 let. Někdo mu roztřískal obličej a hlavu a zbytek těla divoce pobodal, ran byly tucty...Když se dostali ke gauči, byli opravdu v šoku a měli proč. Mladá blondýna, v pokročilém těhotenství, ležela na podlaze, okolo krku provaz, který byl přehozen přes trám u stropu. Druhý konec provazu měl omotán okolo krku muž ležící poblíž, který měl oblečení nasáklé krví. "Jestliže je třeba násilí a strachu, aby se té dolarové společnosti otevřely oči, zosobnění tohoto strachu může být jméno Charles Manson."

13:00 - 13:55 zatím neznámý film

 


  » Program 2005

Upoutávka na horrorový program loňského Festivalu Fantazie 2005